Küresel Bir Sorun: Açlık

Oldukça adaletsiz bir dünyada yaşıyoruz. Bu tartışmasız bir gerçek olduğu gibi ne yazık ki bu gerçek tarih boyunca hiç değişmemiş. En azından tarihi kontrol altına alabildiğimiz 5500 yıldır değişen hiçbir şey olmadığını görebiliyoruz; bir tarafta karnını doyurabilen insanlar varken diğer tarafta bu gece de yatağa aç gidecek insanlar var. Gündelik hayatımızın koşuşturması içerisinde açlık, yani bu gün dünya üzerinde yaklaşık 805 milyon insanın yiyecek bir şey bulamayacak olması veya yetersiz beslenecek olması, göz ardı ettiğimiz bir dünya sorunu. Dilerdim ki elimden daha fazlası gelsin ama bu yazıda en azından konuyla alakalı bazı istatistiklere değinip en azından bir bilinç oluşturmayı amaçlıyorum. Ve bir umudum var, giderek bireysel özgürlüklerin ve yaratıcılığın arttığı bir dünyada her ne kadar kronik sorunlara bir çözüm bulunamasa da yine de eskisinden daha çok olanağa sahibiz bu sorunları ortadan kaldırmak için.

Bugün yatağa aç girdiğimizi hayal edelim, yeterli besini alacak gücümüz olmadığını? İnternet erişimi olan şanslı insanlar olarak böyle bir tecrübe de başımızdan ya hiç geçmemiştir ya da hayatımızın çok ekstrem bir dönemine denk gelmiştir diye tahmin ediyorum. Fakat, ne yazık ki bugün dünyada 805 milyon insan açlıkla mücadele edecek. Ve, ne yazık ki, ben bu yazıyı bitirene kadar veya siz bu yazıyı okuyana kadar 54 çocuk yetersiz besinden dolayı hayatını kaybedecek. Eğer dünya 100 kişi olsaydı, bu 100 kişinin 17’si yetersiz beslenecekti.

Birleşmiş Milletlere göre açlık; yoksulluğun, tarım alanındaki yetersiz yatırımların, iklimin, savaşın, istikrarsız ekonominin ve gıda israfının bir sonucu.

aclik

İlk sorun yoksulluk kapanı. Bugün dünya üzerinde aşırı yoksulluk koşulları altında yaşayan 1.2 milyar insan var, yani günde 1.25 $’dan az para ile geçinmek zorundalar. Bu durumdan dolayı, kendileri ve aileleri için yeterli besini alacak güçleri elbette yok. Çiftçiler yine bu yoksulluk koşulları nedeniyle gerekli tarım araçlarına ve tohumlara ulaşamıyor. Yoksulluk dolayısıyla yine pek çoğunun ekecek bir alanı, pek çoğunun suya erişimi yok. Gelişmekte olan ülkelerin sanayiye yatırım yapması, tarımsal altyapının yetersiz kalmasına neden oluyor. Yeterli ambar, yol, ve güvenilir su kaynağı pek çok insan için ulaşılması zor şeyler. Gelişmekte olan ülkelerin göz ardı ettikleri nokta, tarıma yatırım yapmanın açlık ve yoksulluk oranını düşürmede diğer sektörlere yatırım yapmaya oranla 5 kat daha fazla etkili olduğu. Savaş ve göç, küresel iki sorun olduğu gibi insanların yetersiz besine ulaşmasına engel olan faktörlerden biri. Suriye’deki savaş bunun en son örneklerinden biri. Milyonlarca insan savaş nedeniyle yerinden oldu ve pek çoğu bugün ne yazık ki yeterli gıdaya erişim sağlayamıyor. Dahası, pek çok örneğinde görüldüğü gibi savaş koşulları altında bazen savaşan taraflar gıdayı silah olarak kullanabiliyor; gıda stokları yakılıyor, tarım alanları mayınlanıyor ve su kaynakları zehirleniyor. Suriye, Somali ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti günümüzün en can yakan örneklerinden bazıları.

Afrika ülkeleri genel olarak dünyanın diğer ülkelerine kıyasla oldukça handikaplı bir kıta. Kıtanın neredeyse geneline yayılan az gelişmişlik koşulları, örneğin, kıtayı iklim koşullarının ve doğal afetlerin olumsuz sonuçlarına karşı savunmasız bırakıyor. Örnek olarak 2011 yılında, Etiyopya, Somali ve Kenya’da kıtlık pek çok gıda kaynağının tükenmesine neden olmuştu. Bu tür durumlar gıda marketlerinin fiyatlarının oldukça çok dalgalanmasına da neden olarak insanların zaten kısıtlı olan gıda erişimini daha da zor hale getiriyor. En son faktör ise gelişmiş ülkelerle ilgili: üretilen tüm gıdanın üçte biri ne yazık ki tüketilmiyor, yani 1.3 milyar ton gıda hiç tüketilmeden israf ediliyor. Bu gıdalar tüketilmediği gibi üretim süreçleri dünyanın ihtiyaç duyduğu diğer doğal kaynakları da tüketiyor.

Tüm bu faktörler istatistiklere nasıl mı yansıyor? Her gece 9 insandan 1’i yatağa aç giriyor, daha önce söylediğim gibi 805 milyon insan! Açlık her sene AIDS, sıtma ve tüberkülozun birleşiminden daha fazla insan öldürüyor.

Gıdaya yeterli erişimi olan insanların çoğunluğu, 791 milyon kişi, gelişmemiş ülkelerde yaşıyor. Tüm bu ülkelerin yüzde 13.5’i yetersiz besleniyor istatistiklere göre. Asya kıtası ise gıdaya yeterli erişimi olmayan 526 milyon insanı barındırıyor. Sahra-altı Afrika’da her 4 insandan 1’i yetersiz besleniyor.

Yetersiz beslenme 5 yaş altı çocuk ölümlerinin neredeyse yarısına neden oluyor, bu yılda 3.1 milyon çocuğun ölümü demek! 6 çocuktan 1’i yetersiz kiloda. Dünyanın düzgün gelişen çocuklarının yüzde 80’i sadece 14 ülkede yaşıyor.

IMF’ye göre tüm dünya ülkelerinin gayri safi yurt içi hasılası yıllık 100 trilyon dolarken, yetersiz beslenmeye acil yardım için gereken para yıllık 30 milyar dolar, devede kulak misali… Her sene 3.2 milyar dolar ise okul çağı çocuklarının yetersiz beslenmesini telafi etmek için ihtiyaç duyulan miktar.

Dünya nüfusunun yaklaşık 7 milyar olduğunu biliyoruz, ama istatistiklere göre nüfusun 2050’ye yılında 9 milyara çıkacak olması tarımsal üretimin yüzde 70 arttırılmasını gerektiriyor. Dünya ülkelerinin ise bu konudaki yaklaşımı ne yazık ki ortada… Bir diğer kronik sorun olan cinsiyet eşitsizliği ile ilgili bir istatistik de gösteriyor ki, eğer kadınların kaynaklara erkeklerle aynı oranda erişim imkanı olsaydı bugün yetersiz besine sahip insan sayısı 150 milyon olabilirdi.

Umudun hiçbir zaman kaybedilmemesi gerektiği bir dünyada yaşıyoruz. Ben bu yazıyı yazarken farkında olmadığım acı gerçeklerle yüzleştim siz de okurken. ”Ne yapabiliriz?” sorusu oluştuysa zihinlerimizde belki bir aşama kaydetmişizdir insan kardeşlerimiz için…

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s