Okunması Gerekenler!

Başvuru Kitapları

1-Felfese: Felsefeye Giriş, Nigel Warburton; Çev. Mehmet Ata Arslan& Kerem Cankoçak, Alfa Yayıncılık.

‘’Bu kitaptan daha iyi bir felsefeye giriş kitabı bulmak nerdeyse imkânsız.’’

-Stephen Law, The Philosophy Gym’in yazarı

felsefeyegirisKitabın arka kapağı bizi bu cümlelerle karşılıyor, baştan söyleyelim; evet, Stephen Law’ın bu cümleleri hiç abartılı değil. Oldukça kafa karıştırıcı bir alan olan felsefe bu kitapta basit, öz ve doyurucu bir şekilde ele alınıyor. 7’den 70’e felsefeye ilgi duyan herkese hitap edebileceğini düşündüğümüz oldukça kapsamlı bir eser. Pek çok, çok satan felsefe kitabının yazarlığını yapan Warburton, bu kitabında felsefenin ilgilendiği pek çok konuyu bölümlere ayırarak o konularda pek çok felsefecinin getirdiği argümanları ele alıyor. Bunu yaparken daha meraklı okuyucuları için ek kaynaklar vermeyi de ihmal etmiyor. Felsefe ile ilgilenmek istiyor ama nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya halihazırda olan bilgilerinizi sağlamlaştırmak istiyorsanız bu kitap tam size göre!

2-Tarih: Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600), Halil İnalcık; Çev. Ruşen Sezer, YKY

osmanliimpİlk defa 1973 yılında Londra’da İngilizce olarak basılan bu eser, Osmanlı Tarihi ile ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken çığır açan bir kitap. Osmanlı’nın 1300 ve 1600 yılları arasındaki Klasik Çağı’nı konu alan bu kitap Halil İnalcık tarafından ilk defa yazıldıktan sonra tüm dünyada geniş yankılar uyandırdı. Oldukça açık bir dille yazılan kitap, YKY’nin göz alıcı baskısı ile birleşince tadından yenmiyor. Kitabın içindeki görseller okuduğunuz bilgileri somutlaştırma konusunda oldukça başarılı. Kaybettiğimiz büyük tarihçi İnalcık’ın bu eserini mutlaka okuyun ve okutun!

3-  Felsefe: Antikçağ Felsefesi, Çiğdem Dürüşken; Alfa Yayıncılık

157053067_tn30_0Özellikle Latince’den pek felsefe eserini yetkin kalemi ile dilimize kazandıran Çiğdem Dürüşken’in kaleme aldığı bu kitap tam bir şaheser. Kitap ilk filozof Thales ile başlayıp Roma İmparatorluğu’nun çöküşüne kadar süren Antik dönem felsefesini ele alıyor. Felsefeyle ilgilenen herkes aslında felsefenin felsefe olduğu bu dönemi bu kitaptan okumalı. Çiğdem Dürüşken, salt bir tarih kitabı ortaya koymanın ötesinde o dönemin kültürü ve edebiyatına hakimiyetiyle herkesi entelektüel bir yolculuğa çıkarıyor.

Liste sürekli güncelleniyor…

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s